Mainostajamme
Refleks 60m tarjoaa lämpöä veneisiin

Kaikille, etenkin hieman varttuneempaa sukupolvea oleville veneilijöille sana “REFLEKS” tarkoittaa muutakin kuin kuminuijalla polveen koputtelua. Tämä Tanskalainen legendaarinen öljykaminavalmistaja on valmistanut niitä vuodesta 1956. Vuosien aikana lämmitin on vakiinnuttanut asemansa niin huviveneissä, kuin klassisissa pohjanmeren troolareissa luotettavana sähköttömänä lämmönlähteenä. Refleks kaminoita on saatavilla laaja valikoima alkaen 1,6 KW pienestä kabiinilämmittimistä tehokkaisiin seitsemän kilowatin malleihin.

Refleks kaminoiden mallisto ei rajoitu pelkästään venelämmittimiin, vaan Refleks valikoimasta löytyy malleja myös mökkikäyttöön. Nämä mökkikäyttöön tarkoitetut mallit on varustettu hieman yksinkertaisemmalla regulaattorilla, kuin venemallit. Venemallien regulaattorit kestävät kallistusta, kun mökkimallit on tarkoitettu kiinteään asennukseen. Valikoimasta löytyy myös erityismalleja, esimerkiksi Brassmann , joka on tarkoitettu niin telttojen ja kotien lämmittämiseen, kuin myös esimerkiksi Kriisialueille lämmmitys ja keittolaitteeksi

Kaikki Refleks öljykaminat toimivat niin tavallisella dieselilllä ja polttoöljyllä, kuin myös esimerkiksi pienen hiilijalanjäljen omaavalla Neste My dieselillä.

Refleks kaminoiden maahantuonti on siirtynyt 2019 syksyllä Oy Esco Ab:lle, joka on tunnettu vene ja mökkilämmittimiin erikoistuneena liikkeenä. Selvää on, että kyseinen tuote sopiikin hyvin Oy Esco Ab valikoimaan. Suomalaisena paikallisena liikkeenä pystytään palvelutaso pitämään korkeana ja tietenkin suomenkielisenä myös vanhemmille Refleks kaminoiden käyttäjille.

Alla Refleks kaminoiden mallisto ja tehoalueet.

Tyyppi66M66MW66MK66MV62M62MS64M60M
Kapasiteetti, kcal. ilman lämmitys140014001400210070050005000
Kapasiteetti, kcal. Jäähdyttimen lämmitys14001400
Korkeus, mm420370450550440440630620
Halkaisija, mm165165240260260320320
Leveys, mm170
Syvyys, mm280
Ilmanvaihto, mm7070707090909090
Ilmanvaihto lattiasta, mm420370345490345345525420
Raikasta ilmaa7070707090909090
Paino kiloina4,5668781311
Kulutus, min. litra / hourMin.0,120,120,120,120,120,120,180,18
Kulutus, max litra / tunti0,30,30,30,360,360,360,80,8
Lämmitä max m3 eristämättä1414141421215050
Lämmitys max m3 eristeellä2323232335358383
Osallistuminen / vertailu 1 Kcal – 1,16 W – 3,97 BTU
Tyyppi61MS67MS2000K2000KV71m71MS70M
Kapasiteetti, kcal. ilman lämmitys1600200036201293140010001400
Kapasiteetti, kcal. Jäähdyttimen lämmitys340042002327400
Korkeus, mm715900590590250250345
Halkaisija, mm320365260260
Leveys, mm250250325
Syvyys, mm250250495
Ilmanvaihto, mm901149090707070
Ilmanvaihto lattiasta, mm525760425425205205345
Raikasta ilmaa9011490907070
Paino kiloina14221011,508915
Kulutus, min. litra / hourMin.0,180,30,180,180,120,120,12
Kulutus, max. litra / tunti0,81,00,540,540,30,30,36
Lämmitä max m3 eristämättä50624040141414
Lämmitys max m3 eristeellä831037070232323
Osallistuminen / vertailu 1 Kcal – 1,16 W – 3,97 BTU